Kui vanaks Jeesus siis tänavu saab? Ja sina?

Kui vanaks Jeesus siis tänavu saab? Ja sina?

Palju õnne Jeesuse sünnipäevaks! Kui vanaks sünnipäevalaps siis tänavu jõulude ajal saab? 2021 aastaseks? Apostel Paulus kirjutab Jeesusest, et „tema oli enne kõike“ (Fl 1:8). Ka apostel Johannes kirjutab, et maailm on tekkinud Jeesuse läbi (Jh 1:3). Igavesti olemas olnud Jeesuse jaoks oli inimesena sündimine u 2021 aastat tagasi aga ainult üks vahe-etapp, olemisviisi muutus.

Jeesus ütleb Jh 3:3 midagi sellist, mis viitab, et ka tavalise inimese elus võib toimuda mingi olemisviisi muutus – ta võib sündida keset oma maist elu. Jeesus vestleb selles loos täiskasvanud mehega, kes on huvitatud vaimsetest asjadest. Vestluse käigus ütleb Jeesus talle, et Jumala asjade tegelikuks mõistmiseks ja kogemiseks peab inimene kõigepealt „ülalt sündima“ ehk „uuesti sündima“: „Kes ei sünni ülalt, ei või näha Jumala riiki… Kes ei sünni veest ja Vaimust, ei saa minna Jumala riiki… Te peate sündima ülalt.“ Iga inimene on füüsiliselt sündinud. Aga tuleb sündida ka Jumala Pühast Vaimust – alles siis saab ta Jumala asju taibata; alles siis pääseb Jumalale lähedale.

Jeesus ei pidanud inimeseks sündima. Tema enda saatus ei läinud sellest kuidagi paremaks. Keegi ei kohustanud teda selleks. Ta tegi seda vabast tahtest – selleks, et inimest aidata.

Meie, inimeste kohta ütleb Jeesus aga: „Te peate(!) uuesti sündima!“ Muidu te ei saa Jumala riiki. Iga inimene peab uuesti sündima! Kuidas see toimub? Hmmm… Tõepoolest. Kes Jeesusesse uskuma hakkab, sellel on see uus elu (Jh 3:15). Seda nimetatakse ülevaltsünniks, uuestisünniks, Pühast Vaimust sündimiseks – Jumala lapseks saamiseks: „Kõigile, kes [Jeesuse] vastu võtsid, andis ta meelevalla saada Jumala lapsiks – neile, kes usuvad tema nimesse“ (Jh 1:12). Kui inimene võtab usu kaudu Jeesuse südames vastu oma Issandaks, siis ta sünnib uuesti, temast saab Jumala laps. Tal on uus sünnipäev.

Mina, 48aastane Leho, sain näiteks tänavu suvel 38aastaseks. Kümne-aastasena ma sündisin uuesti. Kui vana sina oled?

Pastor Leho Paldre